Staff

Mrs Sally Jones
Principal

Leadership & Strategy

Mrs Dawn Johnson
Vice Principal

Curriculum & Assessment

Mrs Rebecca Ruddock
Senior Assistant Principal

Designated Safeguarding Officer, SENCO, Careers Leader

Mr Neil McGuckin
Assistant Principal for Pupil Development and Ethos

Pupil Leadership & Ethos for Learning

Mrs Caroline Thompson
Business Manager

HR & Business

Mrs Judith Humphries
Director of Finance

Finance & Development

  • Mrs Julie Sutcliffe
    Director of Pedagogy and Teacher Development
  • Mr Stephen Smith
    Head of Vocational and Sport
  • Mr George Aylward
    Head of Mathematics
  • Miss Sarah Reardon
    Oracy Lead Practitioner
  • Mrs Kelly Griffiths
    Literacy and Numeracy Strategies Lead Practitioner
  • Mrs Carol Collins
    Head of Technology, Art and Performing Arts
  • Mrs Gill Gibbs
    Higher Needs Support Team Leader and Deputy Designated Person (Safeguarding)
  • Mrs Emma Fraser
    Head of English
  • Mrs Lynsey Donaghy
    ARC Manager
  • Mrs Lynzi Gault
    Teacher of Mathematics, Curriculum Assessment Assistant
  • Mr Matthew Walby
    Head of RSE, PSHE and Teacher of History
  • Mr Louis Crewe
    Head of STEM
  • Mrs Debbie Roberts
    Teacher of Science and Animal Care
  • Miss Claire Bond
    Teacher of Art & Technology (Head of Year 10)
  • Miss Emma Bennion
    Teacher of English
  • Mr Graham Tarry
    Teacher of Mathematics
  • Mrs Emma Duffy
    Teacher of English
  • Miss Lucy Tondziel
    Teacher of Science and Physical Education (Head of Year 11)
  • Miss Rachael Moore
    Teacher of Science
  • Mr Ross Davies
    Teacher of Mathematics
  • Miss Fiona Wilson
    Lead Teacher of Geography & Environmental Science
  • Miss Paige Thompson
    Teacher of Science
  • Mr Simon Ashcroft
    Teacher of Music
  • Ms Julie Ashurst
    Teacher of Drama
  • Miss Karin Phillips
    Teacher of English
  • Mrs Debbie Fairhead
    Teacher of Art, Technology and Textiles
  • Mrs Nicola Codack
    Teacher of Mathematics
  • Miss Carol Challoner
    Teacher of IT and Enterprise
  • Mrs Jennifer Brady
    Teacher of Mathematics
  • Mr Sam Mottram
    Cover Teacher (Head of Year 8)
  • Mrs Natalie Grice
  • Mr Paul Spencer
  • Mrs Jenny Trowler
  • Mrs Caroline White
  • Mrs Deborah Rowland
  • Mrs Joan Hughes
  • Miss Sam Cotterill
  • Miss Ashlie Davies
    Behaviour Pastoral Support Officer
  • Miss Laura Donaghy
    ARC Learning Mentor
  • Mrs Pamela Caudwell
    Attendance Officer
  • Mrs Karen Thompson
    Senior Receptionist/Admin. Assistant
  • Mrs Danielle Fuller
    Reception/Admin. Assistant
  • Mrs Tracy Dockerty
    Reception/Admin. Assistant
  • Mrs Marilyn Webb
    Finance Assistant
  • Mrs Nicola O'Mahoney
    Examinations Officer
  • Ms Rebekah Jensen
    Data Administrator
  • Mr Chris Pantazides
    Site Manager
  • Mrs Jeanette Williams
    Science Technician
  • Miss Georgia Faulke
    Assistant Facilities Co-ordinator
  • Mrs Clare Hampton
    Assistant Facilities Co-ordinator
  • Miss Carla Fisher
    Assistant Facilities Co-ordinator
  • Mr Adrian Gregory
    Minibus Driver and Transport Manager
  • Mrs Alison Duncalf
    Clerk to the Governing Body
  • Mr Stuart Thow
    IT Network Manager
  • Mr Adam Cosgrove
    Apprentice IT Technician
  • Ms Lisa Bogle
    Catering Manager
  • Mrs Jasmin Downey
    Cook
  • Miss Sharon Swanwick
    Cook
  • Mrs Diane Furey
    Catering Assistant
  • Miss Kim White
    Catering Assistant
  • Mrs Nicola McEvatt
    Catering Assistant
  • Mrs Csilla Stankovianszky
    Catering Assistant